Jesienne Astry rozświetlają ogród kolorami wtedy gdy pozostałe rośliny udają się na spoczynek zimowy. Kwitną od końca lata aż do pierwszych przymrozków. Można wkomponować je zarówno w nowoczesną aranżację jak i wiejski ogród. Nic dziwnego, że odnajdują się w każdej sytuacji - ich nazwa oznacza po grecku "Gwiazda". Poniżej na zdjęciu zaciekawiły mnie Astry w połączeniu z modnymi w ostatnich latach Hortensjami bukietowymi i Turzycą muskegońską.
Astry to rośliny osiągające rozmiary od małych aż do prawie dwóch metrów. Te większe należy podpierać. Są łatwe w uprawie, dobrze rosną na przepuszczalnej, żyznej glebie w słońcu lub półcieniu. Lubią wilgotną glebę. Mogą być porażane przez mączniaka prawdziwego wiec dobrze jest im zapewnić przewiewne miejsce. Rozmnaża się je przez podział kęp. Astry dobrze jest odmładzać co kilka lat poprzez wykopywanie i dzielenie. Są miododajne.
Astry ładnie komponują się z innymi jesiennymi roślinami takimi jak trawy ozdobne, Nawłocie, czy Rudbekie.
źródło: http://www.autumnasters.co.uk
źródło: http://www.autumnasters.co.uk |
Do najbardziej znanych jesiennych gatunków Astrów należą:
Nowobelgijskie (Aster novi-belgii) - zwane powszechnie Marcinkami nowobelgijskimi, tworzą gęste, wysokie kępy o ciemnozielonych liściach. Rozrastają się krótkimi rozłogami. Te popularne Astry osiągają wysokość do 160 cm w zależności od odmiany. Kwitną bardzo obficie od połowy sierpnia do października. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych odmian.
Odmiana 'Royal Ruby' - piękne karminowe kwiaty pojawiają się od sierpnia do października, osiąga wysokość do 60 cm.
źródło: http://www.plantify.co.uk |
Odmiana 'Marie Ballard' - bylina osiągająca wys. do 1m., kwiaty fioletowe.
źródło: http://www.plantify.co.uk |
'Fellowship' to stara odmiana Astra nowobelgijskiego osiągająca wysokość do 120 cm. Jasnoróżowe kwiaty pojawiają się we wrześniu i kwietnie do października. Znosi krótkotrwałe okresy suszy. Źle rośnie na glebach słabych i stale suchych.
źródło: http://www.plantify.co.uk |
Nowoangielskie (Aster novae-angliae) - zwane powszechnie Marcinkami nowoangielskimi, pędy ma wzniesione, mocne i zdrewniałe. Mają jasnozielone, wąskie liście a sztywne łodygi pokryte są szorstkimi włoskami. Roślina miododajna, kwiaty ma zebrane w wiechy. Nie tworzy rozłogów co jest ważne przy planowaniu nasadzeń w niedużym ogrodzie bo nie będą się niekontrolowanie rozrastać. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych odmian.
źródło: http://www.iglaki24.pl |
Odmiana 'Barr's Blue' o fioletowych lub niebieskich kwiatach, rosnąca do wys. 1,5 m, bardzo miododajna, należy do bardziej odpornych na choroby i szkodniki, kwitnie VIII-X, może się ogałacać z liści od dołu dlatego lepiej jest jej nie sadzić pojedynczo a na przykład osłonic od przodu innymi roślinami.
źródło: http://www.iglaki24.pl |
'Purple Dome' jest zwartą, karłową odmianą rosnącą do wys. 40-45 cm. Kwitnie od połowy sierpnia do października. Astry te w pełni kwitnienia wyglądają jak fioletowe kule gdyż spod kwiatów nie widać liści. Nadaje się na obwódki, pięknie wygląda też w kompozycji z trawami ozdobnymi lub innymi astrami.
źródło: www.phengels.fr |
Średniowczesna odmiana 'Andenken an Alma Pötschke' o kwiatach ciemnoróżowych, wpadających w karminowoczerwone. Ta bujna odmiana Astrów kwitnie w sierpniu i wrześniu. Pędy są mocno rozgałęzione w górnej części i osiągają wys. do 1 m. Liście od dołu mogą latem podsychać, dlatego tak jak inne wysokie odmiany dobrze jest je od przodu obsadzić innymi roślinami.
Krzaczaste (Aster dumosus) - zdecydowanie niższe niż belgijskie i nowoangielskie, osiągają wysokość 20-50 cm. Mają zwarty, gęsty i kulisty pokrój. Nadają się na obwódki i do kompozycji z innymi roślinami. Pięknie też prezentują się w grupach z innymi Astrami. Szybko się rozrastają rozłogami tworząc kolorowe dywany. Ciekawe odmiany:
'Alice Haslam' - łatwa w uprawie odmiana osiągająca wysokość do 40 cm o kwiatach różowoczerwonych. Dobrze wygląda w dużych grupach. Nadaje się do uprawy pojemnikowej.
źródło: http://www.plantify.co.uk |
Odmiana 'Lady in Blue' o niebieskich kwiatach osiąga wysokość do 30 cm.
źródło: http://www.plantes-shopping.fr |
Odmiana 'Schneekissen' o wys. 30 cm i drobnych białych kwiatach. Rozrasta się silnie podziemnymi rozłogami. Wrażliwa na mączniaka.
źródło: http://www.plantes-shopping.fr |
źródło: http://www.ogrody.wloclawek.pl |
Wrzosolistne (Aster ericoides) - zakwitają we wrześniu i październiku. Rosną do ok 100 cm. Mają mocno rozgałęzione pędy, wąskie liście, drobne kwiaty. Lubią słoneczne i suche miejsca. Dobre są na kwiat cięty. Przykładowe odmiany: forma rozpostarta (na zdjęciu obok) o kwiatach białych, 'Bluestar' o kwiatach niebieskich, 'Esther' o kwiatach różowych, 'Blue Wonder' o kwiatach błekitnych , 'Monte Casino' o kwiatach białych,
źródło: www.phengels.fr, odmiana 'Blue Wonder' |
źródło: www.phengels.fr, odmiana 'Esther' |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz